IELTS


IELTS, yurt dışında çalışmak ve üniversite okumak isteyen kişilerin girmesi gereken bir dil seviyesi değerlendirme sınavıdır.

IELTS Kurs Programı

IELTS, yurt dışında çalışmak ve üniversite okumak isteyen kişilerin girmesi gereken bir dil seviyesi değerlendirme sınavıdır. IELTS, Genel ve Akademik olmak üzere iki türde yapılır. Aday hangi sınavı almak istediğine, sınava neden girmek istediğine göre karar vermelidir ya da işverenin, üniversitenin kriterlerine göre karar vermelidir.

IELTS, dört dil becerisine de ölçen bir sınavdır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ile adayın dil yeteneklerinin hepsi ayrı sınavlarla ölçülür.

IELTS; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere pek çok ülkede geçerli kabul edilmektedir ve büyük firmalardan tutun göçmenlik bürolarına kadar tüm kurumlar IELTS notu istemektedir.

Eğer yurt dışında lisans, yüksek lisans, doktora ya da diploma programlarına katılmayı istiyorsanız ya da MEB bursluluğu ile yurt dışında yüksek lisans eğitimi alacaksanız aşmanız gereken aşamalardan birisi de IELTS’dir.

ESLA English’de 3 farklı grup ders programı ve özel ders seçeneklerini size sunmaktayız.

Derslerimiz 30, 60 ve 90 saatlik şeklinde ilerlemektedir.

30 saatlik IELTS Hazırlık programında;

 • Programa girişte deneme sınavı yapılır ve sınav sonucu 5.0-5.5 olan kişiler için açılmaktadır,
 • Dersler 5 hafta boyunca sürer,
 • Haftalık 6 saat ders yapılır,
 • Programa katılan öğrenciler her hafta yapılan Speaking Workshoplara da ücretsiz katılabilirler,
 • Ders gün ve saatleri öğrencilerin taleplerine uygun şekilde düzenlenir,
 • Gruplar maksimum 5 kişiliktir.

60 saatlik IELTS Hazırlık programında;

 • Kurs başlangıcından önce deneme sınavı yapılır ve sınavdan 4-4.5 alan öğrencilere tavsiye edilmektedir.
 • Dersler toplamda 10 hafta sürer,
 • Dersler haftalık 6 saattir,
 • Derslere devam eden öğrenciler her hafta yapılan Speaking Workshoplara da ücretsiz katılabilirler.
 • Gruplar maksimum 5 kişiliktir.
 • Ders gün ve saatleri öğrencilerin taleplerine uygun şekilde düzenlenir.

90 saatlik IELTS Hazırlık programında;

 • IELTS deneme sınavından 3.5-4.0 alanlar için geçerli olan hazırlık programıdır,
 • Derslerin süresi 15 haftadır,
 • Dersler haftada 6 saat sürmektedir,
 • Derslere devam eden öğrenciler her hafta yapılan Speaking Workshoplara da ücretsiz olarak katılabilirler,
 • Gruplar maksimum 5 kişiliktir,
 • Ders gün ve saatleri öğrencilerin taleplerine uygun şekilde düzenlenir.


Özel IELTS Hazırlık Dersleri

Özel derslerde kurs başlangıcından önce deneme sınavı yapılıp seviye belirlendikten sonra hem hocaların ders programına göre hem de öğrencinin uygun saatlerine göre ders programı ayarlanır. Kurs dönemi boyunca öğrencinin düzenli olarak ödev takipleri yapılır ve belli aralıklarda deneme sınavlarıyla öğrencinin seviyesi takip edilir. Özel ders alan öğrencilere bire bir speaking dersleri verildiği gibi, öğrencinin kendisi her hafta yapılan Speaking Workshoplara ücretsiz bir şekilde katılabilir.


IELTS Sıkça Sorulan Sorular

IELTS Nedir?

IELTS, uluslararası alanda İngilizce dil yeterliliğini kanıtlama sınavıdır. Dünyanın çok geniş bir kısmında ve Avrupa, Amerika ve Kanada’da da kabul edilen bir sınavdır.

IELTS’e kimler başvurabilir?

IELTS’e yut dışında lisans, yüksek lisans ya da doktora başvurusu yapacak olanlar ve yurt dışında işe başvurmak isteyen adaylar başvurabilirler. Aynı şekilde yurt içinde ya da yurt dışında öğrenim görmek isteyen ve İngilizce bildiğini kanıtlamak isteyen kişiler de IELTS’e başvurabilirler.

Hangi şehirlerde sınava girilebilir?

Türkiye’de IELTS sınavlarını yapan iki şirket bulunmaktadır. Bu şirketler IDP ve British Council’dir. British Council aracılığıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’da; IDP aracılığıyla İstanbul, Ankara ve Kayseri’de sınava girebilirsiniz.

Ne sıklıkla sınava girebilirim?

IELTS’e istediğiniz kadar girebilirsiniz. Yıllık veya aylık belli bir sınav limitiniz bulunmamaktadır.

Ücreti ne kadardır?

IELTS sınavının ücreti 660 Türk Lirası’dır.

Sınava kayıt nasıl yapılır?

IELTS Sınavına kaydınızı British Council ya da IDP IELTS kurumlarının web sitesinden çevrim içi olarak yapabilirsiniz.

Sınavı iptal etmek veya ertelemek istersek ne yapmamız gerekir?

Sınavınızı iptal etmek istediğiniz taktirde 5 hafta öncesinden haber vermeniz durumunda kesinti olmadan para iadesi yapılır. Aynı şekilde ertelemek istediğinizde de 5 hafta öncesinden haber vermeniz gerekir. Aksi taktirde sınava 5 haftadan daha az bir süre kala sınavınızı erteleme talebinde bulunur veya sınava gitmezseniz tekrardan sınav ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Sınav kuralları nelerdir?

Hem asıl sınavda hem de konuşma sınavında yanınızda kimlik ya da pasaportunuzu bulundurmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun ya da kimliğinizin üzerinde pasaport ya da kimlik numaranız, imzanız, doğum tarihiniz ve fotoğrafınız olmalıdır.

Sınav olacağınız masanın üstünde sınav merkezi tarafından size verilen kurşun kalem, silgi ve pasaport/nüfus cüzdanınızı bulundurmalısınız.

Cep telefonunuzla sınava giremezsiniz. Bu nedenle sınava giderken telefonunuzu arabanızda veya evinizde bırakmanız gerekmektedir. Yanınızda cep telefonu ile sınava girerseniz, sınavınız iptal edilir ve dışarı çıkartılırsınız.

Sınavda sizin yerinize hiç kimse giremez. Sadece siz, kendi adınıza sınava girebilirsiniz.

Kopya çekmek, kopya çekmeye yeltenmek, başka birinin kağıdına bakmak ve sınavın yapılmasına engel olmak dışarı çıkartılmanıza ve sınavınızın iptal edilmesine sebep olacaktır.

Sınavda yanınızda sözlük, çağrı cihazı, telefon, elektronik sözlük, tablet ve cep telefonu gibi eşyaları bulunduramazsınız.

Sınav sırasında diğer adaylarla konuşmak ve onları rahatsız etmek yasaktır.

Sınavın yapıldığı alanda sigara içmek ya da yemek yemek yasaktır.

Sınavın bir bölümünün elektronik cihaz vasıtasıyla çoğaltılmaya çalışılması yasal işlem başlatma sebebidir.

Sınav materyallarini sınavın yapıldığı alandan dışarı çıkartmak.

Sınava giremezsem sınavım iptal olur mu?

Hiçbir mazeret göstermeden sınava katılamazsanız, tüm haklarınızı kaybedersiniz ancak sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde devlet hastanesi veya özel hastaneden(tam teşekküllü olacak şekilde) sağlık raporu alırsanız %25 kesinti ile para iadesi alabilirsiniz ya da ücretsiz olarak sınavınızı başka güne aldırabilirsiniz. Sınavınızı sadece 1 kere başka güne aldırma hakkınız bulunur.

IELTS Sınavının süresi nedir ve hangi bölümlerden oluşur?

IELTS sınavının süresi 2 saat 45 dakikadır. Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Academic IELTS ve General IELTS nedir? Aralarında ne fark vardır?

IELTS Academic, akademik eğitim ve yüksek eğitim için gerekli olan İngilizce yeterliliğinizi ölçmektedir. Bu sebeple yazacağınız ve okuyacağınız metinler genel olarak akademik metinlerdir. General IELTS’de ise pratik ve günlük konuşma konusundaki İngilizce yeterliliğiniz ölçülür. Eğer yurt dışında lise okumak istiyorsanız ya da iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız General IELTS’e başvurabilirsiniz. Ayrıca Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelere göç etmek istediğiniz taktirde General IELTS’e de girebilirsiniz.

Sınavda yanımda neler bulundurmalıyım?

Sınavda yanınızda herhangi bir elektronik cihaz bulundurmamanız gerekir. Ayrıca kalem, silgi gibi materyaller de sınav kurumu tarafından verilir. Ancak, sınav günü üstünüzde sizi fiziken rahatsız eden; dar, terleten kumaştan yapılmış giysiler yerine daha rahat kıyafetler tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Writing bölümünde ne yapmalıyım?

Writing bölümü Task 1 ve Task 2 olmak üzere iki kısımdan oluşur. Maksimum süreniz 1 saattir. Task 1’de size verilen Pie Chart, Line Graph gibi grafikleri yorum katmadan yorumlamanız beklenmektedir. En az 150 kelime yazmanız beklenir. Task 2 bölümünde ise bir pasaj verilerek o pasajda geçen konuyla alakalı düşüncelerinizi, örnekleriyle de beraber paragraf bütünlüğüne ve biçimine uyarak vermeniz istenmektedir.

Reading bölümünde ne yapmalıyım?

Reading ise toplamda 3 okuma parçasından oluşur. Toplam 1 saat sürmektedir ve her okuma parçasından boşluk doldurmalı, çoktan seçmeli soruları yapmanız beklenir ya da paragraf başlığı eşleştirme sorularını yanıtlamanız gerekmektedir.

Listening bölümünde ne yapmalıyım?

Listening bölümü toplam 4 kısımdan oluşur. Her bölümde farklı bir diyalog aktarılır. Diyalogları dikkatle dinlemeli ve boşlukları doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

Kitapçıklara not alabilir miyim?

Evet, kitapçıklara not alabilirsiniz.

IELTS Speaking sınavımı hangi tarihte yapabilirim?

Dinleme, okuma ve yazma bölümlerini birbirleri ardına yapabilirsiniz. Speaking sınavı ise British Council’de aynı gün, 3 gün önce veya sonra, IDP IELTS’de ise aynı gün, 5 gün önce ya da 5 gün sonra yapılabilir.

Speaking sınavı nasıl yapılır?

Speaking sınavı 3 bölümden oluşmakla beraber bir Native Speaker size ilk başta günlük hayatla ve sizin hayatınızla ilgili sorular sorar. Sonrasında ise bir konu vererek o konu hakkında yorum yapmanız istenir.

Sınavlar ne şekilde puanlanır?

IELTS, 9 üzerinden puanlanır ve adayların tüm bölümlerden aldığı puanların hepsinin aritmetik ortalaması alınarak puan ortaya çıkarılır. Bu puan General Band skorunuzdur. Puanınız, IELTS’ten aldığınız notu göstermektedir. Ancak şu unutulmamalıdır ki; yurt dışında başvuracağınız üniversitenin özel dil koşulları bulunabilir. Örneğin; hiçbir bölümün skoru 6.0’dan aşağı olamaz ibaresi bulunabilir. Bu durumda sınavınızın General Band’i 7.0 olsa bile tek bir bölümden 5.5 almanız halinde okul, sınavınızı kabul etmez.

Başarılı sayılmak için kaç puan almam gerekir?

IELTS’te başarılı sayılabilmek için bir puan bulunmaz. Kendinizi başarılı sayabilmek için sizden sınava girmenizi isteyen kurumun açıklamasına bakabilirsiniz. Eğer belirtilen skorun üzerinde bir puana sahipseniz başarılı sayılırsınız.

Sınav ne kadar sürede sonuçlanır?

Sınav maksimum 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Eğer sınav sonucumda sorun olduğunu düşünürsem ne yapabilirim?

Sınav sonucunuzun yanlış olduğunu düşünüyorsanız sınava itiraz etme hakkınız bulunur. Bu itirazı sınavı takip eden 6 hafta içerisinde yapmış olmanız gerekir. 160 Avustralya Doları karşılığında sınavınız tekrar incelenir ve 2 hafta içinde size dönüş yapılır.

IELTS sonucu ile hangi ülkelere ve hangi üniversitelere başvurabilirim?

IELTS ile Avrupa, İngiltere, Kanada ve Amerika üniversitelerinin tamamına başvuru yapabilirsiniz.

IELTS sınav sonucu ne kadar süre geçerlidir?

IELTS sınavınızın sonucu 2 sene süresince geçerlidir.

IELTS’in Türkiye’de denkliği var mıdır?

IELTS’in Türkiye’de YDS ile denkliği bulunmamaktadır. Ancak iş başvuruları, lisans, yüksek lisans gibi amaçlar için IELTS; halen geçerliliğini, güvenilirliğini ve tanınırlığını koruyan bir sınav olmaya devam etmektedir. YDS denkliği tablosuna IELTS’i dahil etmek için kurumlar çalışmalarını yürütmektedirler.


ANKARA Office

Tunus Caddesi 65/4 Remzi Oğuz Arık Mahallesi Çankaya/ANKARA

 • 0312 428 18 46
 • info@eslaenglish.com

İSTANBUL Office

Barbaros Bulvarı Mutlu Apt. No:71 D:2 34022 Beşiktaş ISTANBUL

 • +90 212 340 00 40
 • info@eslaenglish.com

İZMİR Office

Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 1 Kat: 3 Daire: 5 Alsancak İZMİR

 • +90 232 421 04 20
 • info@eslaenglish.com

E Bülten

Etkinlikler ve duyurular hakkında bilgilendirilmek istiyorsanız, e-posta adresinizi bizimle paylaşabilirsiniz.