TOEFL


TOEFL Hazırlık dersleri ESLA tarafından kişiye özel, yani bire bir olarak verilmektedir. TOEFL için başvuran öğrencilerin deneme sınavları Amerikan firması olan LearningU tarafından yapılmaktadır ve TOEFL ile bire bir aynı formata sahiptir.

TOEFL

TOEFL Hazırlık dersleri ESLA tarafından kişiye özel, yani bire bir olarak verilmektedir. TOEFL için başvuran öğrencilerin deneme sınavları Amerikan firması olan LearningU tarafından yapılmaktadır ve TOEFL ile bire bir aynı formata sahiptir.

Öğrenci TOEFL dersi almak istediği taktirde, deneme sınavının sonucuna ve öğrencinin kendisini eksik gördüğü noktalarda yapılır ve ders programı, ders saati buna göre oluşturulur.


TOEFL Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL® sınavı nedir?

TOEFL Sınavı, anadili İngilizce olmayan kişilerin, İngilizceyi kullanma ve anlama becerilerini ölçen ve bu kişilerin İngilizce bilgilerini belgelemeye yarayan sınavdır.

TOEFL nedir? TOEFL iBT nedir?

TOEFL İbt Sınavı internet üzerinde gerçekleştirilir ve okuma, dinleme, konuşma, yazma becerilerini ölçmektedir. Sadece TOEFL’da ise konuşma becerisi ölçülmez. Sadece kağıt üzerinde konuşma, dinleme ve yazma sınavı yapılır.

Sınav ne sıklıkta yapılır?

Sınav, yılda 50 defa yapılmaktadır.

Sınav yerlerini ve tarihlerini nerede bulabilirim?

Sınav yerlerini ve tarihlerini TOEFL’ı yapan kurum ETS’nin web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Tüm sınavı 1 günde alabilir miyim?

Evet, sınavınızı 1 günde de alabilirsiniz. Ancak sınava gireceğiniz günün 4 saatini sınav merkezinde geçireceğiniz için kendinizi hazır hissetmeniz gerekmektedir.

TOEFL sınav puanları nerelerde kabul edilir?

TOEFL 130’dan fazla ülkede 10.000’den fazla üniversite, kolej ya da kurum tarafından kabul edilir. Ayrıca yurt dışında iş başvurusu yaparken İngilizce bilginizi kanıtlamak üzere de TOEFL sınav sonucunuzu gösterebilirsiniz.

TOEFL iBT sınavının ücreti nedir?

TOEFL Sınav ücreti Türkiye’de 185 Amerikan Doları’dır.

Sınav ücreti iade politikası nedir?

Sınav kaydınızı 4 gün öncesine kadar iptal ettiğiniz taktirde asıl sınav ücretinin yarısı iade edilir.

Sınav için ne zaman kaydolabilirim?

Sınav için istediğiniz zaman kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak kayıtlar hemen dolabileceği için sınav kaydınızı en az 3-4 ay öncesinden yapmanız yararınıza olacaktır.

Yerimi ayırmak için nasıl kayıt yaptırabilirim?

TOEFL sınavlarını yapan kurum olan ETS’de 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Sınav kaydınızı çevrimiçi olarak, telefonla, postayla ya da şahsen başvurarak yapabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın sınava girmek istediğiniz yeri seçebilir ve hangi tarihlerin müsait olduğunu görebilirsiniz.

TOEFL iBT® Resource Center nedir?

TOEFL iBT Resource Center, TOEFL sınavıyla ilgili daha fazla bilgi ve kayıtla ilgili yardım almak için başvurabileceğiniz bir yerdir. 

Adım ve soyadım birden fazla kısımdan oluşuyor. Adımı nasıl girmeliyim?

Adınızı ve soyadınızı tam olarak girmeniz gerekmektedir. Yani kimlikte ne yazılıysa, kayıt yaparken de o şekilde girmelisiniz.

Sınav merkezini nasıl bulabilirim?

Sisteme kayıt yaptırırken güncel tarih ve sınav merkezlerini görebilirsiniz. Bu kısımdan kendinize en uygun tarih ve yeri seçebilirsiniz.

Adımı veya doğum tarihimi yanlış girersem ne olacak?

Adınız ve doğum tarihinizi girdikten sonra bir daha bu alanları değiştiremezsiniz. İsminiz veya doğum tarihinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, TOEFL Services ile irtibat kurun:

E-posta: toefl@ets.org
Telefon: 1-609-771-7100 veya 1-877-863-3546 (Pazartesi–Cuma, 8:00.–19:45 p.m. ABD Doğu zaman dilimi, ABD resmi tatilleri hariç)

Kayıt onayı alacak mıyım?

Kaydınız tamamlandıktan sonra “Talimatınız için Teşekkür Ederiz” başlıklı bir sayfa almanız gerekmektedir. O belgenin çıktısını alabilirsiniz.

E-posta veya posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

Sistemdeki hesabınıza giriş yaparak “İletişim Bilgilerini Güncelle” linkine tıklayarak güncelleme işlemi yapabilirsiniz.

Neden istediğim sınav tarihini alamıyorum?

İstediğiniz sınav tarihi listede yoksa, kayıt için son tarih geçmiş olabilir ya da tüm yerler dolmuş olabilir.

Reading (Okuma) bölümü nasıldır?

Okuma bölümünde öğrencilere 3 veya 4 okuma parçası verilir. Her bir parça için ise 12-14 soru bulunmaktadır. Öğrencinin bu bölüm için toplam süresi 60-80 dakikası bulunmaktadır.

Listening (Dinleme) bölümü nasıldır?

Listening bölümünde her biri 3-5 dakika uzunlukta 4 ila 6 kadar konuşma verilir. Her konuşma için 6 soru sorulur. Öğrencinin toplamda 60 ila 90 dakikası bulunmaktadır.

Speaking (Konuşma) bölümü nasıldır?

Speaking sınavı yaklaşık 20 dakika sürmektedir. 6 soru içerir. İlk 2 soruda tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız gerekmektedir.

Speaking (Konuşma) yanıtlarım nasıl puanlanıyor?

Verdiğiniz yanıtlar ETS’ye gönderilerek 3 veya 6 sertifikalı uzman tarafından dinlenerek 0 ve 4 arasında puanlandırılır. Şunu unutmayın ki; bu uzmanlar sizden bir İngiliz kadar iyi ve aksansız İngilizce konuşmanızı beklemez. Uzmanlar sizin, kendinizi ne kadar iyi ifade edebildiğinizi, bildiğiniz bu dili ne kadar etkin kullanabildiğinizi ölçmektedirler.

Writing (Yazma) bölümü nasıldır?

Writing bölümünde toplam süre 50 dakikadır. İki bölüm bulunur. Bu bölümler Bütünleşik Writing Görevi(20 dakika) ve Bağımsız Görev(30dakika)dır.

Bütünleşik görevde kısa bir parçayı okuma ve kısa bir konuşma dinlersiniz. Ardından okuduğunuz ve dinlediğinizi yanıt olarak yazmaya başlarsınız.

Bağımsız görevde ise verilen konuya yanıt olarak bir kompozisyon yazılır.

Writing yanıtları nasıl puanlanır?

Writing yanıtları bir bütün olarak ele alınır. 0-5 arası ölçekte puanlanarak 2 görevin ortalaması 0 ila 30 arasında bir puana dönüştürülür. Bu kısımda da sınavı okuyanlar sizden yüksek uzmanlık seviyesinde kapsamlı bir kompozisyon yazmanızı beklemez.

Sınav günü yanımda getirmem gerekenler nelerdir?

Sınav günü, isminizin, yakın zaman içerisinde çekilmiş fotoğrafınız, imzanızın olduğu geçerli bir kimlik kartı olması yeterlidir. Sınav sırasında yanınızda elektronik alet bulunduramazsınız.

Sınav sırasında ara vermeme izin veriliyor mu?

Sınav sırasında tuvalete gidebilirsiniz. Ancak sınavın toplam uzunluğu 4 saattir ve siz sınav başından kalktığınızda da bu süre devam eder. Reading ve Listening testlerinden sonra 10 dakikalık zorunlu bir ara bulunmaktadır.

Eğer sınav merkezinde şüpheli bir davranış görürsem ne yapmalıyım?

Eğer sınav sırasında şüpheli bir davranış, kopya çekme, izinsiz yardım kullanılması gibi durumlar gördüğünüz taktirde en kısa sürede ETS’ye başvurmanız gerekmektedir.

TOEFL-YDS Eşdeğerliği nasıldır?

TOEFL YDS
120 100
114 95
108 90
102 85
96 80
90 75
84 70
78 65
72 60
66 55
60 50
54 45
48 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOEFL’da başarılı sayılmak için kaç puan almam gerekir?

TOEFL’da başarılı olmak için net bir kural yoktur. Sizin kendiniz için hedeflediğiniz ya da başvuracağınız kurum ya da üniversitenin istediği puana ulaşmanız durumunda zaten başarılı sayılırsınız.


TOEFL Nedir?

TOEFL İBT, Avrupa, Amerika ve dünyanın daha bir çok yerinde öğrenim görmek isteyen yabancı öğrencilerin karşısına çıkabilecek bir sınavdır. Uluslararası öğrencilerin yanı sıra TOEFL sınavına;

  • Fulbright bursu ile öğrenim görecek olan öğrenciler,
  • Diploma, sertifika programlarına katılacak olanlar,
  • Bir yere iş başvurusu yapan veya yapmasa da İngilizce bilgisini tescil ettirmek isteyen çalışanlar,
  • Çalışma vizesi almak isteyen kişiler başvuru yapmaktadır.

TOEFL İBT Sınavı Bölümleri

TOEFL, toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma bölümleridir.

Okuma kısmında öğrenciler akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verirler.

Dinleme kısmında öğrenciler kayıttan sohbetleri, tartışmaları ve konuşmaları dinler. Bu konuşmaya göre de sorulara cevap verir.

Konuşmada öğrenciler bir konu ile alakalı(belirlenmiş konular) fikirlerini belirtir, okuma yapar ve dinlenileni anlamaya çalışır.

Yazma bölümü ise iki kısımdan oluşur. Öğrenci kompozisyon yazıları yazar ve sunduğu fikri destekler.ANKARA Office

Tunus Caddesi 65/4 Remzi Oğuz Arık Mahallesi Çankaya/ANKARA

  • 0312 428 18 46
  • info@eslaenglish.com

İSTANBUL Office

Barbaros Bulvarı Mutlu Apt. No:71 D:2 34022 Beşiktaş ISTANBUL

  • +90 212 340 00 40
  • info@eslaenglish.com

İZMİR Office

Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 1 Kat: 3 Daire: 5 Alsancak İZMİR

  • +90 232 421 04 20
  • info@eslaenglish.com

E Bülten

Etkinlikler ve duyurular hakkında bilgilendirilmek istiyorsanız, e-posta adresinizi bizimle paylaşabilirsiniz.